İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu PDF İndir

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun kamuoyuna mal olması ve halk arasında iş güvenliği bilincinin yayılmasından yana olan tarafımızı bu siteyi açtığımızdan beri her fırsatta dile getiriyoruz. İş sağlığı ve güvenliği bir sektör değildir, bir yaşam tarzıdır. Trafikte araç kullanırken, tatilde piknik yaparken, denizde yüzerken ve hatta bebeğinizi kucağınıza alıp severken bile önemlidir. Hayatın her yerinde riskler ve tehlikeler bulunmaktadır. Yaşama hakkı ise en kutsal haktır. Sağlıktan daha önemli hiç bir şey yoktur. Bütün bunlar düşünüldüğünde aslında sağlık ve güvenlik kavramları piramitlerden ve hatta Hz. Adem’den beri süregelmiş bir meseledir. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da zaten var olan bir konunun daha disiplinli bir şekilde iş hayatında uygulanmasını amaçlayan bir disiplindir. İnsan hayatına değer veren her vicdan sahibinin sahip çıkması gereken bu kanunun indirilebilir biçimde de sitemizde bulunmasını istedik. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bu kanunun tam metnini indirebilirsiniz. Sağlıklı ve güvenli bir hayat diliyoruz…

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun tam metnini İNDİR

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu PDF İndir” üzerine 4 düşünce

 1. mevlit

  İşçi veya kaloriferci çalıştırılan konularda iş riski raporu gerekli mi?

  1. admin Yazar

   Mevlit bey,

   6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 2. maddesinde kanunun kapsam ve istisnaları yer almaktadır. 2. maddeye göre işçi veya kaloriferci çalıştıran yerler de iş riski raporu olarak ifade ettiğiniz, risk değerlendirmesini yaptırmaları gerekmektedir. Tabi risk değerlendirmesi dışında da yasada belirtilen sorumluluklar bulunmaktadır ve işyeri hekimi ile iş güvenliği uzmanıyla çalışmak gibi bir takım zorunluluklar yasa ile birlikte gelmiştir. Sorunuzun detayı olmadığından şimdilik bu genel bilgiyi vermeyi uygun görüyoruz.

   Saygılarımızla…

 2. saffet türköz

  merhaba ben apartman yöneticisiyim ve görevli olarak kapıcı ve kaloriferci çalıştırmaktayım. İş güvenliği açısından ne gibi önlemler almamız gerekmektedir ve bunları kime denetleteceğiz veya kimler kontrol ediyor. Apartman için güvenlik önlemleri nelerdir. Bunların karşılığında ücreti nedir. Biraz kapsamlı cevap verirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.

  1. admin Yazar

   Merhaba Saffet bey,

   İş güvenliği açısından almanız gereken önlemlerle ilgili olarak apartmanınızın mevcut şartlarının incelenmesi ve Risk Değerlendirmesi yaptırmanız gerekmektedir. Bununla ilgili olarak yetkili bir iş güvenliği uzmanı ile anlaşarak iş sağlığı ve güvenliği kapsamında faaliyetlere başlamanız gerekir. Bizim buradan kapsamlı cevap vermemiz isabetli olmayacaktır. Örneğin katı yakıtlı bir merkezi ısıtma sisteminiz var ise almanız gereken önlemler farklı, kombili sistem ise farklıdır. Diğer yandan binanızın yüksekliği, asansör bulunup bulunmaması, bahçesinin olup olmaması gibi bir çok etken var. Diğer yandan 9 ve altı çalışanı olan yerler için İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimliği maaşlarının SGK tarafından karşılanmasına dair bir düzenleme gündemde. Temmuz 2014 tarihine kadar çok tehlikeli yerler dışındaki yerler için devlet denetlemesi söz konusu değil. Daha kapsamlı cevap için 6331 Sayılı kanun ve yönetmelikleri http://www.csgb.gov.tr adresli Çalışma Bakanlığı’nın web sitesindeki ilgili yönetmeliklerden veya herhangi bir iş güvenliği uzmanından öğrenebilirsiniz.

   Saygılarımızla…

Yorumlar kapalı.